Zákaznická linka
800 366 663
Volejte v pracovní dny
od 8 do 18 hodin
Čeština
Vyhledat
náplň / tiskárnu
Při nákupu nad 5.000 Kč
dárky zdarma!
Při nákupu nad 5.000 Kč od nás obdržíte jeden z těchto dárků dle svého výběru.
Originální náplně nad 5000 Kč
Káva
Káva
Mletá káva Douwe Egberts Paloma 100 g
Čaj
Čaj
Čaj Teekanne GOLD 40 g
Kompatibilní náplně nad 5000 Kč
Káva
Káva
Instantní káva Nescafé Classic Crema 200 g
Bílé víno
Bílé víno
Habánské sklepy Sauvignon 2014
Červené víno
Červené víno
Habánské sklepy Zweigeltrebe 2014
Při nákupu nad 10.000 Kč od nás obdržíte jeden z těchto dárků dle svého výběru.
Kompatibilní náplně nad 10000 Kč
OMV poukázka
OMV poukázka
Poukázka na pohonné hmoty v hodnotě 500Kč

Jaké je základní rozdělení materiálů (filamentů) pro 3D tiskárny a jaké jsou v nich rozdíly?

Pokud vlastníte 3D tiskárnu nebo ji používáte například v práci, tak jste jistě řešili problém, který materiál při tisku použít, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku. Každý materiál má totiž trochu jiné vlastnosti a je vhodný pro jiné účely. Následující článek Vám poskytne stručný přehled nejpoužívanějších materiálů a jejich vlastností.

  • ABS

ABS je pravděpodobně nejoblíbenějším materiálem používaným pro 3D tisk. Je vhodný jak pro vnitřní, tak pro venkovní použití. Vyznačuje se odolností vůči vysokým i nízkým teplotám a chemikáliím. Je pevný a díky příměsi syntetického kaučuku odolnější vůči nárazům a jiným poškozením. Další výhodou je, že materiál ABS je rozpustný v acetonu. Díky tomu lze snadno lepit jednotlivé výtisky dohromady. Zároveň lze při zachování opatrnosti hotové výsledky pomocí acetonových výparů vyhlazovat. Nevýhodou filamentů ABS je, že se příliš nehodí pro tisk větších modelů a jsou citlivější na UV záření.

  • PLA

PLA je velmi tvrdý materiál ideální pro tisk větších dílů. Má nižší teplotu tání než ABS, tudíž se větší díly na podložce nekroutí. Zároveň je vhodný i pro tisk malých objektů s precizními detaily. Jedná se o materiál, se kterým se snadno tiskne, tudíž je ideální pro začátečníky. Nevýhodou je, že výtisky z PLA jsou křehčí a méně odolné vůči chemikáliím a nízkým či vysokým teplotám.

  • PET/PETG

Tento filament je svým složením podobný materiálu používaném k výrobě PET lahví. Jedná se o odolný a pružný materiál s dobrou tepelnou odolností, který je vhodný především pro tisk mechanických částí. Díky svým vlastnostem je ideální pro tisk velkých objektů a je možné ho používat v interiéru i v exteriéru.

  • PC

PC je tuhý materiál vyznačující se tepelnou odolností a snadným následným zpracovávání po tisku. Jedná se vlastně o jeden z nejtvrdších materiálů, se kterým jsou 3D tiskárny schopny pracovat. Nevýhodou je, že dlouho měkne, tím pádem je nutné tisk zpomalit nebo zvýšit tiskovou teplotu. Kvůli náročnosti tisku tedy není vhodný pro začátečníky.

  • NYLON

Nylon je pružný, ale zároveň pevný materiál vhodný pro tisk mechanických součástek. Nevýhodou je, že při tisku s Nylonem mohou jednotlivé vrstvy špatně přilnout na sebe, a výtisk se tudíž může začít rozpadat.

  • HIPS

HIPS je stabilní odolný materiál vhodný zejména pro tisk podpůrných konstrukcí na speciálních dvouhlavých tiskárnách a na tisk mechanických součástí. Má podobné vlastnosti jako ABS a je rozpustný pomocí Limonenu.

  • TPU

TPU je flexibilní materiál, který je odolný vůči odření, nárazu, různým olejům a mastnotě. Nevýhodou je, že se hůře zpracovává po tisku a jednotlivé díly se k sobě špatně lepí. Také není příliš vhodný pro tisk detailnějších modelů.

Podívejte se na nabídku strun pro 3D tiskárnystrun pro 3D pera.

O renomovaném dodavateli kompatibilních náplní Miroluk
Máme přes 100 000 spokojených zákazníků
Na trhu působíme 9 let a jsme uznávanou značkou
Zakládáme si na osobním přístupu a každému zákazníkovi se ochotně věnuje tým profesionálů.
Kazety vytisknou stejně kvalitně stejný počet stran jako originální tonery. To potvrzuje i certifikát STMC.
99% produktů máme ve svých skladech
Výrobce je držitelem certifikátu ISO 9001 (Quality Management System) a ISO 14001 (Enviromental Management System).