Zákaznická linka
800 366 663
Volejte v pracovní dny
od 8 do 18 hodin
Čeština
Vyhledat
náplň / tiskárnu
Při nákupu nad 5.000 Kč
dárky zdarma!
Při nákupu nad 5.000 Kč od nás obdržíte jeden z těchto dárků dle svého výběru.
Originální náplně nad 5000 Kč
Káva
Káva
Mletá káva Douwe Egberts Paloma 100 g
Kompatibilní náplně nad 5000 Kč
Káva
Káva
Instantní káva Nescafé Classic Crema 200 g
Bílé víno
Bílé víno
Habánské sklepy Sauvignon
Červené víno
Červené víno
Habánské sklepy Frankovka
Při nákupu nad 10.000 Kč od nás obdržíte jeden z těchto dárků dle svého výběru.
Kompatibilní náplně nad 10000 Kč
OMV poukázka
OMV poukázka
Poukázka na pohonné hmoty v hodnotě 500Kč

Co je to filament?

Filament je struna, ze které se pomocí tiskárny vyrábí 3D objekt. V dnešní době může být nejen z plastu, ale také z řady dalších materiálů (například s příměsí kovů). Filamenty se zpravidla vyrábějí ve dvou šířkách: 1,75mm a 2,85mm.

PLA marblePokud vlastníte 3D tiskárnu, nebo ji používáte například v práci, tak jste jistě řešili problém, který z materiálů při tisku použít, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku. Každý materiál má totiž trochu jiné vlastnosti a je vhodný pro jiné účely. Následující článek Vám poskytne stručný přehled nejpoužívanějších materiálů a jejich vlastností.

  • ABS

ABS je pravděpodobně nejoblíbenějším materiálem používaným pro 3D tisk. Je vhodný jak pro vnitřní, tak pro venkovní použití. Vyznačuje se odolností vůči vysokým i nízkým teplotám a chemikáliím. Je pevný a díky příměsi syntetického kaučuku odolnější vůči nárazům a jiným poškozením. Další výhodou je, že materiál ABS je rozpustný v acetonu. Díky tomu lze snadno lepit jednotlivé výtisky dohromady. Zároveň lze při zachování opatrnosti hotové výsledky pomocí acetonových výparů vyhlazovat. Nevýhodou filamentů ABS je, že se příliš nehodí pro tisk větších modelů a jsou citlivější na UV záření. Při tisku s tímto materiálem je nutné dostatečné odvětrání, jelikož je vyráběn z ropy a při jeho tavení se uvolňují potenciálně škodlivé látky.

  • PLA

PLA byl jako jediný z materiálů vyvinut přímo pro potřeby 3D tiskáren. Vyrábí se z kukuřičného škobu a neobsahuje ropu, tudíž je na rozdíl od materiálu ABS ekologicky odbouratelný. Jedná se o velmi tvrdý materiál ideální pro tisk větších dílů. Má nižší teplotu tání než ABS, tudíž se větší díly na podložce nekroutí. Zároveň je vhodný i pro tisk malých objektů s precizními detaily. Jedná se o materiál, se kterým se snadno tiskne, tudíž je ideální pro začátečníky. Nevýhodou je, že výtisky z PLA jsou křehčí a méně odolné vůči chemikáliím a nízkým či vysokým teplotám. Povrch výtisků z PLA lze upravovat broušením, frézováním, barvením, lepením, vrtáním, apod.

  • PET/PETG

Tento filament je svým složením podobný materiálu používanému k výrobě PET lahví a je tudíž recyklovatelný. Jedná se o pružný materiál s dobrou tepelnou odolností, který je vhodný především pro tisk mechanických částí. Je odolný vůči kyselinám a rozpouštědlům. Díky svým vlastnostem je ideální pro tisk velkých objektů a je možné ho používat v interiéru i v exteriéru. Jedná se o netoxický zdravotně nezávadný materiál o čemž svědčí například i jeho použití v potravinářském průmyslu.

  • PC

PC je tuhý materiál vyznačující se tepelnou odolností a snadným následným zpracovávání po tisku. Jedná se vlastně o jeden z nejtvrdších materiálů, se kterým jsou 3D tiskárny schopny pracovat. Nevýhodou je, že dlouho měkne, tím pádem je nutné tisk zpomalit nebo zvýšit tiskovou teplotu. Kvůli náročnosti tisku tedy není vhodný pro začátečníky.

  • NYLON

Nylon je pružný, ale zároveň pevný materiál odolný vůči chemikáliím, který je vhodný pro tisk mechanických součástek. Nevýhodou je, že při tisku s Nylonem mohou jednotlivé vrstvy špatně přilnout na sebe, a výtisk se tudíž může začít rozpadat. Při použití tohoto materiálu je nutné zajistit odvětrání, jelikož při jeho tavení dochází k uvolňování škodlivých látek do ovzduší.

  • HIPS

HIPS je stabilní odolný materiál vhodný zejména pro tisk podpůrných konstrukcí na speciálních dvouhlavých tiskárnách a na tisk mechanických součástí. Má podobné vlastnosti jako ABS a je rozpustný pomocí Limonenu.

  • TPU

TPU je flexibilní materiál, který je odolný vůči odření, nárazům, různým olejům a mastnotě. Nevýhodou je, že se hůře zpracovává po tisku a jednotlivé díly se k sobě špatně lepí. Také není příliš vhodný pro tisk detailnějších modelů.

  • PVA
Jedná se o vodou rozpustný materiál, který se však vyznačuje špatnou přilnavostí.
Publikováno 12. 11. 2018
O renomovaném dodavateli kompatibilních náplní Miroluk
Máme přes 100 000 spokojených zákazníků
Na trhu působíme 10 let a jsme uznávanou značkou
Zakládáme si na osobním přístupu a každému zákazníkovi se ochotně věnuje tým profesionálů.
Kazety vytisknou stejně kvalitně stejný počet stran jako originální tonery. To potvrzuje i certifikát STMC.
99% produktů máme ve svých skladech
Výrobce je držitelem certifikátu ISO 9001 (Quality Management System) a ISO 14001 (Enviromental Management System).