Zákaznická linka
800 366 663
Volejte v pracovní dny
od 8 do 18 hodin
Čeština
Vyhledat
náplň / tiskárnu
Při nákupu nad 5.000 Kč
dárky zdarma!
Při nákupu nad 5.000 Kč od nás obdržíte jeden z těchto dárků dle svého výběru.
Originální náplně nad 5000 Kč
Káva
Káva
Mletá káva Douwe Egberts Paloma 100 g
Kompatibilní náplně nad 5000 Kč
Káva
Káva
Instantní káva Nescafé Classic Crema 100 g
Bílé víno
Bílé víno
Habánské sklepy Sauvignon
Červené víno
Červené víno
Habánské sklepy Frankovka
Při nákupu nad 10.000 Kč od nás obdržíte jeden z těchto dárků dle svého výběru.
Kompatibilní náplně nad 10000 Kč
OMV poukázka
OMV poukázka
Poukázka na pohonné hmoty v hodnotě 500Kč
Doprava
zdarma od 299 Kč
Dodání
do druhého dne
Zavřít

Jak vybrat vhodný papír do tiskárny?

co-je-5%-pokryti-papiruZákladem kvalitního tisku jsou samozřejmě vhodné náplně, ale jen ty nestačí. Aby výtisky splnily Vaše očekávání, budete se muset pozastavit i nad výběrem papíru. Správně vybraným papírem zajistíte nejen dobrou kvalitu tisku, ale můžete také prodloužit životnost tiskárny a zabránit jeho zasekávání v tiskárně. Jaké papíry existují a podle kterých parametrů vybrat ten správný Vám poradíme v následujícím článku.

V první řadě si musíte zodpovědět otázku, co od papíru vlastně očekáváte. Chcete tisknout fotografie ve vysoké kvalitě? Musíte si pořídit fotopapír. Potřebujete tisknout jen dokumenty? Bude pro Vás vhodný klasický kancelářský papír. Vlastníte jehličkovou nebo termosublimační tiskárnu? Do nich patří speciální termopapírypapírové role.

Základní parametry při výběru papíru

  • Formát

Běžně se tiskne na papíry formátu A4, ale některé tiskárny zvládají tisk formátů A3 i větších. Zjistěte, které formáty podporuje Vaše tiskárna.

  • Gramáž

Čím vyšší gramáž papír má, tím je kvalitnější. Při normálním tisku je vhodné používat papír s gramáží 80 g/m2. Je ale možné tisknout na papíry s gramáží od 50 g/m2 do 300 g/m2.

  • Průhlednost (opacita)

Úplně jednoduše se jedná o to, jak papír propouští světlo. Slabší papíry jsou více průhledné, silnější méně. Na tento parametr je vhodné se zaměřit zejména pokud chcete tisknout oboustranně. Papír měl mít nízkou průhlednost, aby tisk z druhé strany neprosvítal.

  • Kontrast

Kontrast papíru se udává ve škále od 1 do 100, přičemž u běžných papíru se používá jasnost 80 nebo 100. Čím je hodnota vyšší, tím je papír i výtisk kontrastnější.

Klasické kancelářské papíry můžeme rozdělit podle kvality do třech kategorií – A, B a C.

  • Papír třídy A

Papíry s označením A jsou nejkvalitnější a tudíž nejdražší. Tyto papíry jsou málo prašné a hodí se pro oboustranný tisk. O koupi papírů A třídy byste měli uvažovat, pokud tisknete ve větším objemu, protože jsou šetrné k tiskárně, tisk se na nich nerozpíjí a nezasekávají se. Tyto papíry jsou vhodné zejména pro inkoustové tiskárny.

  • Papír třídy B

Papíry třídy B jsou vhodné jak pro laserové, tak pro inkoustové tiskárny. Jsou levnější než A, ale zachovávají si menší prašnost, tudíž tolik nezanáší tiskárnu. Jsou vhodné pro oboustranný tisk a lze je používat i při větších objemech tisku.

  • Papír třídy C

Jedná se o nejméně kvalitní papíry, které jsou vhodné hlavně pro laserové tiskárny. Tyto papíry se Vám vyplatí v případě, že tisknete především jednostranně a v menším objemu. Pokud používáte papíry třídy C, musíte počítat s tím, že tiskárnu budete muset častěji čistit. Z papírů se totiž uvolňuje bílý křídový prášek, který se po čase začne v tiskárně usazovat a je nutné ho odstranit.

Jak již bylo řečeno, kvalitu papíru je nutné řešit zejména pokud tisknete ve větším množství, jelikož tak můžete předejít poškození tiskárny. Nejde však pouze o hladký průběh tisku. Pokud máte tiskárnu pouze pro domácí použití a tisknete příležitostně, tak Vás kvalita použitého papíru nemusí příliš trápit. Ve firmách je situace jiná. Často se stává, že výtisky firmu reprezentují a na jejich kvalitě tudíž opravdu záleží.

Publikováno 12. 11. 2018
O renomovaném dodavateli kompatibilních náplní Miroluk
Máme přes 100 000 spokojených zákazníků
Na trhu působíme 10 let a jsme uznávanou značkou
Zakládáme si na osobním přístupu a každému zákazníkovi se ochotně věnuje tým profesionálů.
Kazety vytisknou stejně kvalitně stejný počet stran jako originální tonery. To potvrzuje i certifikát STMC.
99% produktů máme ve svých skladech
Výrobce je držitelem certifikátu ISO 9001 (Quality Management System) a ISO 14001 (Enviromental Management System).