Zákaznická linka
800 366 663
Volejte v pracovní dny
od 8 do 18 hodin
Čeština
Vyhledat
náplň / tiskárnu
Při nákupu nad 5.000 Kč
dárky zdarma!
Při nákupu nad 5.000 Kč od nás obdržíte jeden z těchto dárků dle svého výběru.
Originální náplně nad 5000 Kč
Káva
Káva
Mletá káva Douwe Egberts Paloma 100 g
Kompatibilní náplně nad 5000 Kč
Káva
Káva
Instantní káva Nescafé Classic Crema 100 g
Bílé víno
Bílé víno
Habánské sklepy Sauvignon
Červené víno
Červené víno
Habánské sklepy Frankovka
Při nákupu nad 10.000 Kč od nás obdržíte jeden z těchto dárků dle svého výběru.
Kompatibilní náplně nad 10000 Kč
OMV poukázka
OMV poukázka
Poukázka na pohonné hmoty v hodnotě 500Kč

Kolik je 5% pokrytí papíru?

co-je-5%-pokryti-papiruPři koupi toneru nebo cartridge do tiskárny není k dispozici mnoho parametrů, podle kterých vybírat. Zvolili jste správný typ, rozhodli mezi kompatibilní a originální, ale co dál? Prakticky jediné, podle čeho se můžete rozhodovat, je životnost náplně, kterou výrobce uvádí pod zvláštním termínem počet vytištěných stran při 5% pokrytí. V následujícím článku se Vám pokusíme objasnit, co to znamená a také zdůvodnit, proč se obvykle skutečný počet vytištěných stran liší.

V dnešní době je životnost tonerů testována jednotně, a to podle normy, kterou zavedla Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO). Pro testování kapacity tonerů byla zavedena norma 5% pokrytí papíru, což pro představu odpovídá jednomu krátkému odstavci textu. Při testování toneru podle této normy se souvisle tiskne vzorový výtisk, který je z 5 % pokryt textem, dokud se nedosáhne konečné životnosti toneru. Při testování barevných tonerů se souvisle tiskne 5 testovacích stránek, jejichž průměrné pokrytí je 5 % od každé barvy. Z tohoto testu pak výrobci vyjde deklarovaná kapacita.

Stalo se Vám, že jste si koupili náplň, u níž výrobce udával kapacitu 2500 stran, ale jste si naprosto jisti, že jste vytiskli ani ne polovinu? Nejedná se ani o podvod ze strany výrobce ani o vadnou náplň. Je to způsobeno tím, že reálný provoz se značně liší od umělých laboratorních podmínek. Běžně totiž tiskneme papíry, které jsou pokryty z více než z 5 %. Například při tisku obrázků a fotografií se můžete dostat až na 80% pokrytí, čímž kapacitu náplně značně snížíte. Mezi další faktory ovlivňující spotřebu toneru nebo inkoustu patří například i nastavení tiskárny a natavení kvality tisku (eco režim, lesklý režim, prezentace...), tisk na různé typy papíru nebo časté zapínání a vypínání tiskárny, při kterém se dodatečně spotřebovává náplň z důvodu čištění. Je tedy nutné počítat s tím, že deklarovaná kapacita je pouze orientační údaj sloužící především k vzájemnému srovnávání a je pravděpodobné, že reálný počet Vámi vytištěných stránek se bude lišit.

Jednou z „pastí“ na spotřebitele jsou tzv. zaváděcí náplně, které výrobci často umisťují do nových tiskáren. Jedná se o náplně, které dostanete spolu s nově zakoupenou tiskárnou. Tyto náplně se od standardních obvykle náplní liší právě svou kapacitou, která je nižší. Při koupi tiskárny je vhodné se o kapacitě náplní informovat u prodejce.

Pokud chcete ze své náplně vytěžit maximum, existují jednoduché způsoby, jak tisknout šetrněji. Můžete například zvolit menší velikost písma, aby text zabíral co nejméně místa. Většina tiskáren také umožňuje tisk v eco režimu, který spotřebovává méně náplně. Zvažte, které dokumenty je nutné tisknout ve vysoké kvalitě a které naopak bohatě postačí v nižší kvalitě. Dále je také dobré přemýšlet nad tím, zda potřebujete vše tisknout barevně nebo se spokojíte s nastavením tiskárny do režimu tisku v odstínech šedi. Černé náplně jsou totiž zpravidla o dost levnější než barevné.

Publikováno 17. 9. 2018
O renomovaném dodavateli kompatibilních náplní Miroluk
Máme přes 100 000 spokojených zákazníků
Na trhu působíme 10 let a jsme uznávanou značkou
Zakládáme si na osobním přístupu a každému zákazníkovi se ochotně věnuje tým profesionálů.
Kazety vytisknou stejně kvalitně stejný počet stran jako originální tonery. To potvrzuje i certifikát STMC.
99% produktů máme ve svých skladech
Výrobce je držitelem certifikátu ISO 9001 (Quality Management System) a ISO 14001 (Enviromental Management System).