Zákaznická linka
800 366 663
Volejte v pracovní dny
od 8 do 18 hodin
Čeština
Vyhledat
náplň / tiskárnu
Při nákupu nad 5.000 Kč
dárky zdarma!
Při nákupu nad 5.000 Kč od nás obdržíte jeden z těchto dárků dle svého výběru.
Originální náplně nad 5000 Kč
Káva
Káva
Mletá káva Douwe Egberts Paloma 100 g
Kompatibilní náplně nad 5000 Kč
Káva
Káva
Instantní káva Nescafé Classic Crema 100 g
Bílé víno
Bílé víno
Habánské sklepy Sauvignon
Červené víno
Červené víno
Habánské sklepy Frankovka
Při nákupu nad 10.000 Kč od nás obdržíte jeden z těchto dárků dle svého výběru.
Kompatibilní náplně nad 10000 Kč
OMV poukázka
OMV poukázka
Poukázka na pohonné hmoty v hodnotě 500Kč

Jaký je rozdíl v životnosti tonerových a inkoustových kazet?

jaky-je-rozdil-v-zivotnostiTonerové kazety patří do laserových tiskáren, zatímco inkoustové kazety do inkoustových tiskáren. Přesto, že jsou tyto dva druhy tiskáren diametrálně odlišné, tak náplně do nich mají jednu věc společnou. Parametr, podle kterého si náplň vybíráme, je předpokládaný počet vytištěných stran. Jak se kapacita zjišťuje, co znamená 5% pokrytí stránky a kolik mililitrů inkoustu je potřeba na vytištění jedné strany se dozvíte v následujícím článku.

Na krabici od toneru nebo cartridge většinou naleznete údaj hovořící o kapacitě při 5% pokrytí stránky. V praxi to znamená, kolik stránek lze vytisknout při 5% pokrytí papíru tonerovým práškem nebo inkoustem. Tento parametr zavedla Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO) a je mezinárodně uznávaný. Při testování kazety v laboratorních podmínkách se tiskne vzorová stránka, která je z 5 % pokryta textem, dokud náplň nedojde ke konci své životnosti. Reálný tisk se ale značně liší od umělých laboratorních podmínek. Proto je nutné si uvědomit, že kapacita při 5% pokrytí je pouze orientační údaj, který slouží k usnadnění srovnávání jednotlivých tonerů a cartridgí mezi sebou. Při tisku se obvykle nezajímáme o to, kolik % zabírá text na papíře. 5 % pro představu odpovídá zhruba jednomu krátkému odstavci textu. Pokud tedy tisknete delší dokumenty nebo obrázky a fotografie, tak se kapacita výrazně snižuje.

U tonerů je pravidlem, že se kapacita uvádí počtem stran při 5% pokrytí. Tento parametr někteří výrobci pro přehlednost volí i u inkoustových kazet, ale můžete narazit i na označení počtem mililitrů, které cartridge obsahuje. V tomto případě platí, že 1 ML inkoustu odpovídá cca 40 vytištěným stranám s 5% pokrytím. U barevných tiskáren se výsledné barvy míchají z těch, které má tiskárna k dispozici (černé, azurové, purpurové a žluté). Toto je nutné zohlednit i při odhadování kapacity.

Tonerové kazety mají tu výhodu, že jim nijak neškodí delší pauzy mezi tiskem a dlouhodobé skladování. Tonerový prášek se skládá převážně z plasu, takže nehrozí riziko zaschnutí jako u inkoustových náplní. Pokud je toner skladován ve správných podmínkách, tak může vydržet až 7 let. S inkoustovými tiskárnami naopak musíte tisknout pravidelně alespoň jednou týdně, abyste zamezili zaschnutí inkoustu a ucpání trysek. Pravidelným tiskem zároveň předcházíte zbytečnému plýtvání inkoustu, protože při tisku kontrolních stran a čištění ucpaných trysek se také nějaké množství spotřebovává. Inkoustové kazety jsou zároveň náchylnější na skladování a vnější podmínky jako je vlhkost nebo teplota vzduchu. Pokud ale cartridge uchováváte ve vhodných podmínkách a v původním obalu, je možné ji skladovat až 2 roky.

Publikováno 17. 9. 2018
O renomovaném dodavateli kompatibilních náplní Miroluk
Máme přes 100 000 spokojených zákazníků
Na trhu působíme 10 let a jsme uznávanou značkou
Zakládáme si na osobním přístupu a každému zákazníkovi se ochotně věnuje tým profesionálů.
Kazety vytisknou stejně kvalitně stejný počet stran jako originální tonery. To potvrzuje i certifikát STMC.
99% produktů máme ve svých skladech
Výrobce je držitelem certifikátu ISO 9001 (Quality Management System) a ISO 14001 (Enviromental Management System).