od 8 do 18 hodin
Tiskárny je možné rozdělovat podle mnoha hledisek. V tomto článku se zaměříme na rozdělení, které je nejběžnější, a to podle technologie tisku. Když se řekne tiskárna, tak se většině z nás vybaví inkoustová, laserová a někomu možná i jehličková, ale věděli jste, že existují tiskárny termosublimační nebo tiskárny využívající technologii LED?
Jehličkové tiskárny jsou nejstarším typem tiskáren. Fungují na podobném principu jako psací stroj, jen s tím rozdílem, že je možné měnit druhy písma a dokonce i tisknout obrázky. Znaky jsou vykreslovány jehličkami, které naráží do papíru přes barvicí pásku. Existují jehličkové tiskárny 1 jehličkové, 2 jehličkové, 7 jehličkové, 9 jehličkové, ale nejčastěji se objevují tiskárny 24 jehličkové. Čím více jehliček tiskárna má, tím je tisk kvalitnější a rychlejší. Obecně ale jehličkové tiskárny neposkytují příliš kvalitní tisk. Navíc je jejich provoz dost hlučný. Používají se převážně k tisku textových dokumentů, kde nezáleží na kvalitě. Najdeme je také v bankomatech, pokladnách nebo prodejních terminálech. Hlavní předností jehličkových tiskáren jsou nízké náklady na tisk.
Dalším typem jsou tiskárny inkoustové. Na rozdíl od tiskáren jehličkových umožňují tisknout i barevně. Pro barevný tisk inkoustová tiskárna nejčastěji potřebuje 4 barvy inkoustu: černý (black), azurový (cyan), purpurový (magenta) a žlutý (yellow). Pomocí těchto čtyř základních barev je tiskárna schopna namíchat všechny ostatní barvy a odstíny. Inkoustová tiskárna tak dokáže vytisknout velice kvalitní obrázky a fotografie. Některé tiskárny k tisku navíc používají ještě světlejší variantu azurové a purpurové. Princip tisku je následující: velice malé kapičky inkoustu jsou velkou rychlostí vymršťovány na papír pomocí trysek tiskové hlavy. Tento způsob tisku sice zaručuje kvalitní výsledek a velice věrné barvy, nicméně je na rozdíl od tisku laserového pomalejší. Zároveň také oproti laserovému tisku musíme počítat s vyššími náklady, protože při tisku se spotřebuje větší množství inkoustové náplně. Pokud vlastníte inkoustovou tiskárnu, je nutné, abyste ji pravidelně používali, jelikož trysky se často ucpávají.
LED tiskárny vlastně fungují na stejném principu jako laserové tiskárny. Jediné v čem se liší je, že selenový válec je místo laserem osvěcován řadou LED diod. Na válec se pak stejně jako při laserovém tisku nabalí toner, který je následně tepelně fixován. LED diody, na rozdíl od laseru, který osvětluje body na obrazovém válci postupně, osvětlují vždy celé řádky najednou. LED tiskárny jsou konstrukčně jednodušší a méně poruchové, protože neobsahují složitou optiku laseru. Mohou tak mít menší rozměry než tiskárny laserové. Zároveň zvládají rychlejší tisk.
Posledním typem tiskáren, který Vám přiblížíme, jsou tiskárny termosublimační. Termosublimační tiskárny se používají k rychlému tisku kvalitních a odolných fotografií. Tyto tiskárny nepoužívají ani tonerový prášek ani inkoust. Barvivo je nanesené na pásce o šířce papíru. Tiskárna funguje na principu sublimace (pevné skupenství se mění na plynné). Páska se tiskovou hlavou zahřeje na určitou teplotu, barva na ní se změní na plyn a otiskne se na speciální fotopapír. Po přenesení na papír barva opět změní skupenství zpět na pevné. Pro tisk se používají tři barvy (azurová, purpurová, žlutá) a ochranná vrstva. Jednotlivé barvy se z pásky na papír nanášejí postupně jedna po druhé a tisk se dokončuje aplikací ochranné vrstvy. Nákup spotřebního materiálu je velmi jednoduchý. Do termosublimačních tiskáren kupujete vždy speciální fotopapír určité velikosti i barevnou fólii dohromady.
Na trhu je obrovský výběr různých druhů tiskáren. Je důležité zvážit, jaké jsou vaše osobní preference, na co budete tiskárnu používat a hlavně jak často a kolik budete tisknout.Tyto parametry jsou totiž pro výběr tiskárny klíčové.